Sateinen, harmaa ja hiljainen pyhäpäivä vastaanotti ensimmäiseen lähtöerään ilmoittautuneet Pöxyveljet, jotka saapuivat innosta pihisten Itä-Euroopan helmeen Varsovaan viettämään SexyPöxyjen kauden 2012 päätösmatkaa. Samalla kun ensimmäisen erän Veljet etsivät epätoivoisesti Varsovan hiljaisilla kaduilla edes yhtä auki olevaa kuppilaa niin toisen lähtöerän Veljet tuskailivat oman lentonsa kanssa kotimaassa. Finnairin torstain päivälento Varsovaan peruuntui ja tusinan verran Veljiä joutui etsimään itselleen uuden menolennon. Innokas Hampurin kävijä Ville ”Ukki” Niemioja lähti sooloilemaan Hampurin koneeseen muiden Veljien valitessa illan myöhäiskoneen kolmannen lähtöerän Veljien kanssa.

Iltakoneen saapuessa Varsovaan alkumatkan orastavat kompastelut jatkuivat kun eräs Huojuva Veli eksyi Chopinin lentokentällä ja Hampurin reissaajan Vilin matkalaukku oli jätetty tylysti Suomeen. Kun kaikki matkalaiset olivat lopulta Chopinin kentällä kasassa, eroteltiin jyvät akanoista: Halpamatkalaisten suunnatessa euron taksalla ja junalla keskustaan ja kohti viikonlopun tukikohtaa Oukki Doukki hostellia, siirtyi joukkueenjohto valmiiksi tilatulla limolla hotelliin. Varsovan hiljainen torstai-ilta tarjosi lopulta 23 Pöxyveljelle sadetta, kaduilla tanssivat Tequila brothersit ja aarteen nimeltä Eurobar.

Perjantai 2.11.

Eurobaarin vetreyttämät Hostelliveljet saivat perjantaina puolenpäivän jälkeen uutta verta rivistöön kun perjantain ensimmäinen saapumiserä liittyi Veljien vahvuuteen paikallisessa lounaskuppilassa. Ensimmäisten kisajuomien ja kuulumisten vaihdon jälkeen oli aika siirtyä majapaikkoihin valmistautumaan illan vuosikokousta varten.

Hotelli Westinin henkeä salpaavan upeat juhlatilat vastaanottivat 32 erittäin tyylikästä Pöxyveljeä kello 17:30. Presidentin cocktail avasi perinteiseen malliin vuosikokouksen ja sähkö ja into Westinin juhlatilassa oli katossa. Hieman kuuden jälkeen toinen illan isännistä Tomi ”Jäky” Jääskelä avasi illan tyylittelemällä puhdasta ja virheetöntä puolaa, mikä palkittiin korvia huumaavilla aplodeilla. Tämän jälkeen olikin Tietokilpailun ja viikonlopun ensimmäisen kisailun vuoro.

Kun aivonystyrät oli herätetty, jatkui ilta virallisen vuosikokouksen merkeissä. Seuraavan tunnin aikana valittiin seuralle uusi hallitus. Presidenttinä jatkaa seuraa jo usean vuoden ajan hienosti palvellut Pekka ”Hoo-Pekka” Huhta. Uutta verta hallituskuvioihin seuraavalla kaudella tuovat Andreas ”Jack Bauer” Träskelin, Pekka ”isä-Teppis” Tepponen, Jukka ”Jugenderos” Puolakka sekä Joonas ”Zorro” Sarelius. Kesken vuosikokouksen nähtiin sydämen pysäyttävä hetki. Kaksi naamioitunutta miestä ryntäsi sisään juhlatilaan ryöstäen seuran kunniapuheenjohtajan. Hetken hämmennyksen jälkeen kunniapuheenjohtaja palautettiin juhlaan persposket paljaana. Jäynän takaa paljastuivat herrat Benjamin ”BenJammin” Kalliola sekä Valtteri ”Lentäjä” Murto. Hetken kuluttua Copernicus I:n juhlahuoneessa raikuikin kolminkertainen Hei – huuto, ja taisi siellä joku Veli sortua neljänteenkin huutoon.

Kun jäsen- ja kannatusjäsenmaksut oli saatu ennätysnopeasti päätettyä seuraavalle kaudelle, oli illan odotetuimman osion – Tähtisateen - vuoro. Pöydän puhdisti toisena vuonna peräkkäin Timo ”Gallen-Kallela” Lumivaara, joka pokkasi yhteensä neljä palkintoa ml. Vuoden pelaajan ja Kannattajien vuoden pelaajan pystit. Illan aikana palkittiin mm. jo seitsemännen kerran Boxien kultaisena kenkänä ”Super-Dude” Träskelin sekä vuoden boxina Janne ”Rako” Ravattinen. Perinteisten palkintojen lisäksi Pöxyt halusi muistaa muutama Veljeä uniikilla SexyPöxyt lasinalusella, joita löytyy maailmasta vain 5 kappaletta. Mainittakoon, että lasinalusten tekijä on Vuoden pöxyjyrän Markus ”Rölli” Heikkilän Pöxyjä kiihkeästi fanittava eno. Lasinalusen saivat itselleen Arto ”ATW” Nummivaara (monivuotinen seura-aktiivi), ”Bensson” Kalliola (10v seurassa, monivuotinen hallitusjäsen), Harri ”Haba” Stenlund (seuran luotsaaminen historian parhaaseen sijoitukseen) sekä Timo ”Tippis” Walden (SPL:n kultainen ansiomerkki). Lisäksi illan aikana julkaistiin uusi seuralaajennus Pöxyt-alumni muodossa, jota lähtee vetämään nerokas Petri ”Huso” Godenhjelm. Tähtisade huipentui kolmeen superpalkintoon. Ensin seura palkitsi hallitusaktiivin ja päätösmatkoja vuosia organisoineen ”Ääni mennyt” Jääskelän hyvästä seuran eteen tehdystä työstä. Seuraavana palkittiin Vuoden Pöxynä illan toinen isäntä Otto ”Lehkosuo” Asunta, joka hääri erittäin aktiivisesti tänä vuonna sekä pelikentällä että seuran hallituksessa. Lisäksi hänen johdollaan toteutettiin monta vuotta seurassa muhinut nettisivujen uudistaminen, jonkalopputuloksena onkin Suomen ja kenties koko Euroopan tyylikkäimmät sivut. Ilta huipentui uuteen Hall of Fame valintaan. Seurassa sekä Pöxyjen että Boxien pelipaitaa vuosia päällä kantanut, ansiokkaasti hallitusvastuuta ottanut sekä päätösmatkalla aina upeaa duunia tekevä Kai ”Neljännen kerran” Mäki pääsi tähän kunniakkaaseen seuraan sen 13. jäsenenä. Suorastaan nerokas valinta. Lähes kuusi tuntia ”Sibelius” Jääskelän alkupuheiden jälkeen saatiin huippunopea vuosikokous päätökseen ja oli juhlaillallisen aika.

Juhlaillallisen jälkeen Varsovan tyylikkäimmät herrasmiehet suuntasivat Puolan pääkaupungin yöhön etsien karaoke baaria, missä ”Tinke” Lumivaara voisi sekoittaa paikalliset musiikki-ihmiset omalla valloittavalla lavakarismallaan. Valitettavasti taxikuskit eivät ymmärtäneet karaoke bar toivetta ja veivät Veljet aina johonkin peruskuppilan eteen. Nämä peruskuppilat kun eivät Veljille riittäneet oli aika suunnata Eurobaarin sykkeeseen, minkä meno oli taattua. Illan aikana Eurobaarissa raikasikin railakkaasti persposket ja muut Pöxylaulut. Välillä vastaan jopa asettui paikallisen Legian kannatuslaulut, mutta tämän viikonlopun kuumin sana Eurobaarissa olivat ehdottomasti persposket.

Lauantai 3.11.

Lauantain ohjelmassa oli tyypilliseen tapaan päkät sekä biljardin parimestaruuskilpailut. Viime vuoden voittajat ”Juggen” Puolakka ja Kale ”Liivi” Lindman järjestivät kisat, jollaisia ei ollut ennen nähty. Kisan lopun jo häämöttäessä astui peliin "Onnetar" Asunta, joka nosti porua herättäneen lucky loser arvonnan ensimmäisenä jatkoon pääsijänä oman nimensä. Näin protestien vyöry oli taattu. Kisat saatiin lopulta neljän tunnin jälkeen päätökseen ja mestareiksi selvisivät ”Perheen kanssa matkustava” Murto ja finaalin aivan huikean nerokkaalla lyönnillä ratkaissut Tuomas ”Lantion pyöritys” Tenkanen.

Kun bilis oli saatu päätöksen, oli vuorossa kaikkien kuumeisesti odottava Markkapelin maailmanmestaruuskilpailut. Tänä vuonna areenana toimi Champions urheilubaarin huikea ring side nyrkkeilykehä. Alkueräpöydistä finaaliin selvisivät Olli ”Kilumies” Hakala, Timo ”Hälytys” Toivanen, Tequila brothersit Ville ”Aamutreeni” Saranen ja Jere ”Jermu” Leskinen, ”Hitzfeldin saapas” Asunta, Jan ”Egu” Johansson, ”Stubben” Tenkanen, Heikki ”Heguli” Hakkarainen, Mikael ”Snara, ei kausi ollut noin negatiivinen” Niemi ja Miko ”Yhden K:n Mikko” Nieminen. Vastoin kaikkia ennakkoveikkailuja ensimmäisenä lauluun lähti ”Kilu” Hakala, joka yritti loppuun asti rimpuilla pelissä mukana, pelaten lopussa jopa paikallisen valuutan zlotyn voimalla. Näin härskiä temppua ei Markkapelin finaalissa ollutkaan nähty pitkään aikaan. Finaaliduoksi selviytyi lopulta kolmen markan ”Liinatukka” Asunta ja viiden markan eli massan ”Egunderos” Johansson. Finaali oli kokeneen konkarin näytöstä ja ”Egu” Johansson vei lopulta markat vuodeksi kotiin massalla. Tyylikäs suoritus.

Markkapelin jälkeen palkittiin vielä Tietokilpailussa menestyneet. Kisa oli tänä vuonna historiallisen tasainen neljän ensimmäisen joukkueen sijoittuessa 1,5 pisteen sisään. Voiton vei Pauli ”Pyöräilen pyöräilen” Kartano, Vesa ”Snara” Nuorala, Alpo ”Luonnonlapsi” Välimaa sekä jälleen kerran ”Alumni” Godenhjelm. Huso on ollut joko järjestämässä tai voittamassa Tietokilpailua joka vuosi aina vuodesta 2006 alkaen. Kunnioitettava putki!

Lauantai-ilta jatkui pienellä ehostuksella Oukki Doukki hostellin Paratiisi huoneessa, missä nähtiinkin huikeat jorat. Parin tunnin akkujen latailujen jälkeen oli aika lähteä Savonlinnan timantin Ville ”Innon takki” Saajanlehdon sanoin Värivaloihin. Viimeinen ilta Varsovassa ja puoliyö. Tämä oli yhdistelmä mikä sai Pöxyveljet jälleen kerran täyttämään legendaarisen Eurobaarin. Persposket raikasivat Varsovan yössä jälleen kerran upeasti helistäen Eurobaarin ikkunoita samalla kun paikalliset ihailivat Pöxyjen kaunista toimintaa.

Sunnuntai 4.11.

Kello 08:00 ja yökerhosta palaavan kauden ensimmäisen virallisen pöxymaalin tehneen Veljen ajatus: ”Tämä hostelli on kuin sotatanner. Katselenpa hetken tuota kattoa.” Klo 10:30 herätys ja hostellista uloskirjautuminen.

Sunnuntaiaamu oli Veljille nihkeä. Kaikki energia oli purkautunut jo perjantai-illan juhlagaalassa ja lauantaina oli puristettu viimeisetkin energiat ulos Markus ”Inno” Uusimäen mietelauseella: ”Anna mennä. Sulla on se mono.”. Sunnuntai-iltana Helsinki-Vantaan sumuisella kentällä pyörikin väsyneitä, mutta iloisia ja tyytyväisiä Pöxyveljiä. Kausi 2012 oli vedetty onnistuneesti päätökseen ja oli aika huilahtaa hetki.

Kausi 2013 on kuitenkin jo nurkan takana ja kohta on aika suunnata jälleen treenikentille. Saa nähdä millaista katetta kaikki Varsovan hurjat puheet saavat ensi kaudella. Seura elää ja voi erittäin hyvin, mutta mitään ei saada ilmaiseksi. Toivottavasti kaikki Veljet jaksavat pitää huolta itsestään, sillä kisa pelipaikoista ja Vuoden Äyri –tittelistä tiukkenee ensi vuonna, jolloin Juha ”Dani Alves” Glad palaa jälleen riveihin selätettyään treenimatsin avauspaikan aiheuttaman vattakivun (vatta löysällä).

Keväällä Pöxyt on varmasti valmiina vuoteen 2013. Enää herääkin kysymys onko vuosi 2013 valmiina?