Perjantai 25.10.

Kuluneen pelikauden virallinen Tähtisade – juhlagaala 2013 käytiin lokakuun lopussa Saksassa. Juhlapaikaksi oli valikoitunut tunnelmallinen juhlatila Dusseldorfilaisen panimoravintolan kellarista. Illan zeremoniemeister ”Jäky” Jääskelä käynnisti juhlaillan hieman klo 19 jälkeen ja paikalle oli onnistuneesti suunnistanut noin 30 innokasta Pöxyveljeä. Alkupuheiden ja Maamme laulun jälkeen ohjelmassa siirryttiin viikonlopun ensimmäiseen kolmesta kilpailusta - Tietokilpailuun. Edellisen vuoden mestarit, nelinkertainen tietokilpailuvoittaja ”Huso” Godenhjelm & ”Api” Välimaa laittoivat juhlaväen aivonystyrät liikkeelle kiperääkin kiperimmillä kysymyksillä. Voittajaksi tietokilpailussa tänä vuonna selviytyi valmennusduon johdolla Seniorit – joukkue.

Tämän jälkeen iltaa jatkettiin seuran presidentin ”Hoo” Huhdan johdolla ja vuorossa oli katsaus menneeseen kauteen - ja hieman myös tulevaan. Seuran hallituksessa jatkaa tulevalla kaudella sama seitsemän hengen nerokas miehitys kaikkien hallitusjäsenten ilmaistuaan halukkuuteensa jatkokaudelle. Tämän jälkeen oli vuorossa matkan odotetuin ohjelmanumero eli Tähtisade 2013.

Tämänvuotinen tähtisade oli junioreiden juhlaa. Vuoden pelaajana palkittiin erinomaisen kauden puolustuslinjassa pelannut ensimmäisen vuoden Pöxy ”Kassu” Halme, joka pokkasi myös Vuoden Spirit pystin. Toinen erittäin hienon ja onnistuneen debyyttikauden pelasi ”Konsta” Kostas, joka kirjautti nimensä himoittuun Kannattajien vuoden pelaaja pystiin sekä ensimmäistä kertaa historiassa jaettuun Vuoden tulokas palkintoon. Vakuuttava sisääntulo Pöxyperheeseen molemmilta Veljiltä. Muita kahden palkinnon miehiä olivat muun muassa ”Inno” Uusimäki, joka vei kotiinsa mm. Vihreä takki palkinnon sekä pelikentällä että taustoilla ahkerasti vaikuttava ”Jyggen” Puolakka. Mainittakoon, että ”Inno” iski keskikentältä kunnioitettavat 18 byyriä. Siinä onkin tilastonikkareille kaivettavaa sillä ainakaan ihan viime vuosina ei seurassa ole kukaan keskikenttämies yltänyt vastaavaan maalimäärään – liekö koskaan. Vuoden pöxynä palkittiin seuran monivuotinen hallitusjäsen, pelaaja, fysiikkavalmentaja, punnerrusnero, koppipelaaja, ensimmäisestä saunaillastaan asti seuran omasta mielestään omistanut ja lukemattomia kertoja seuran värejä kunniakkaasti kantanut ”Benkku” Kalliola. Vuoden Boxina puolestaan palkittiin sekä Pöxyissä että Boxeissa muutaman vuoden upeasti uurastanut maalivahtivelho ”Snara” Nuorala. Palkintogaala huipentui maagiseen Hall of Fame valintaan. Seuran alkuperäisjäsenistöön kuuluva, asenteeltaan Ikipöxy ja koko Pöxyperheeseen aina positiivista spiritiä tuova Kimmo ”Mähö” Mäkinen nostettiin Dusseldorfissa tähän ihailtujen legendojen joukkoon. Kaikki palkitut löytyvät tarkemmin nettisivujen Kunniataulu - osiosta.

Tähtisateen päätyttyä kaupungin tyylikkäimmät herrasmiehet jatkoivat iltaa maukkaan saksalaisen juhlaillallisen ja ”Joona” Rämön synttäreiden merkeissä sekä ”Batistini” Paavolaisen tummaa pukua ihaillen.

Lauantai 26.10.

Lauantai polkaistiin käyntiin perinteitä noudattaen päkän sulosoinnuilla sekä biljardin parimestaruuskilpailuilla. Fortuna Dusseldorfin rauhallisen ja ystävällismielisen hymnin soidessa paikallisessa klubissa olivat bilisskabat huipentuneet finaaliin. Tämän vuoden finaalissa yleisön asettamat valtavat paineet kestivät parhaiten lucky loser pelaaja ”Mähö” sekä matkan toisen kisavoiton vyölleen kirjannut ykköskoutsi ”Haba” Stenlund. Finaalissa ”Haban” ja ”Mähön” sekä fanaattisen finaaliyleisön käsittelyssä pehmenivät täydellisesti iso vaalea jättiläinen ”Hotti” Herlevi ja kakkoskoutsi ”Haapis” Haapaniemi. Finaali kirjattiinkin voittajaduolle ylivoimaisen esityksen jälkeen suoraan voitoin 2-0.

Biliskisan jälkeen oli vuorossa taksikyyti läheiseen Leverkuseniin sillä viikonlopun matkaohjelmassa oli bundesliigaottelu Bayer Leverkusen – FC Augsburg. Sami Hyypiä johdatti ottelussa joukkonsa suomalaisvieraiden kunniaksi tyylikkääseen 2-1 kotivoittoon. Ottelun jälkeen pidettiin vaihteeksi Dönerin mittainen kebabtauko ja aloitettiin valmistautuminen viikonlopun viimeiseen ohjelmanumeroon - Markkapelin MM-kisoihin.

Markkapelin maailmanmestaruuskilpailut 2013 käytiin hallitsevan mestarin, nerokkaan ”Egu” Johanssonin organisoimana ihanteellisissa olosuhteissa dusseldorfilaisen irkkupubin yksityiskabinetissa. Kisojen taso oli tittelin arvoisesti jo heti alkueristä lähtien erittäin kova. Finaalipöytään selviytyivät tänä vuonna kokeneesta boxikaartista ”Hoo”, ”Egu”, ”Huso”, ”Archie” Nummivaara sekä ”Keiju” Mäki ja nuoremmasta kaartista ”Jäky”, ”Stubu” Tenkanen sekä mm-kisadebytantit ”Konsta”, ”Batistini” ja ”Kasi” Kaitue. ”Neljännen kerran” Mäki lähti pöydästä ensimmäisenä ja vieläpä pikaisesti laulukuoroon, minkä jälkeen finaali jatkui pitkään tasaisena kisana. Finaali huipentui lopulta ”Stubun” ja ”Huson” väliseen otatukseen. Kaksintaisteluun lähdettiin ”Stubun” johtotilanteesta markoin 2-1.”Tenkanen” ei konkaria kunnioittanut vaan oli treenannut päänsä ja vatsansa X-asennossa parempaan kondikseen ja selviytyi lopulta voittajaksi markoin 1-0. Onnittelut.

Markkapelin jälkeen viralliset ohjelmanumerot olivat suoritettu, mutta matka tarjosi vielä monenlaista elämystä. Varsinkin ”Hotin” ja ”Allun” paikallisen kuppilan ja tajunnan räjäyttävät karaoke-esitykset olivat huikeaa nähtävää ja koettavaa. Mainittakoon myös, että Valakarin suvun nuorin Pöxyveli ”Lelli” Valakari piti upeasti sukunsa perinteitä yllä pienellä toripyrähdyksellä.

Matka Dusseldorfiin oli jälleen upea elämys ja hieno päätös hyvälle kaudelle. Matka todisti jälleen Pöxyperheen ja Veljien sukupolvien välistä upeaa yhtenäisyyttä. Pöxysydän sykkii nykypäivänä erittäin vahvasti ja katseet voidaan luottavaisin mielin suunnata nopeasti lähenevään kauteen 2014.